top of page

Toplantıların Geleceğine Dair Bir Tahmin

Pandemi bittiğinde online etkinliklere ne olacak? Dünya covid-19 sorunu ile mücadele ederken, bu sorun konuşmacılar, toplantı organizatörleriı ve konuşmacı ajansları için giderek daha acil hale geldi. İletişim dünyamızın geniş bir kesimiyle konuştum ve bazı olası cevapları anlamaya başladım. Fikirlerini ve uzmanlıklarını benimle paylaşan herkese çok teşekkürler. Ve tabii ki, geleceği yanlış analiz etmişsem eğer tüm suç bana air, yardım eden dostlarıma değil.


İşte önümüzdeki yılın ilerleyen dönemlerinde ve hatta eğer aşılarla işler kötü giderse, 2022'nin başlarında olacak ve olmayacaklar.


İlk olarak, tamamen sanal hale gelmeyeceğiz. Bir tür dijital versiyonumuza dönüşene kadar, biz insanlar çok daha iyi işler yapıyoruz ve birbirimizle yüz yüzeyken sanalda olduğundan çok daha derin bağlantılar geliştiriyoruz. Toplanma dürtüsü artıyor ve güvenli, rahat ve tekrar kolay hale geldiğinde yüz yüze etkinliklerin patlamasına neden olacak. 11 Eylül'de ve 2008-9 krizinden sonra toplantı pazarı her zamankinden daha büyük bir hızla geri dönmüştü, yine pandemi sonrası böyle olacak.


İkincisi, tamamen de yüz yüze olmayacağız. Ancak bu sefer farklı olan, Zoom'u (ve diğer video konferans yazılımlarını) nasıl kullanacağımızı öğrendik ve teknoloji 10 ve 20 yıl öncesine göre çok daha iyi. Öyleyse olacak olan şey şu ki, sonunda iki aşamalı hibrid toplantılar yapacağız. En yüksek gelir ve en güçlü organizasyonlar için, toplantılar yüz yüze yapılacak ve katılamayanlar için bazı bölümleri canlı ve / veya kayıttan yayınlanacak.


Daha sonra, daha az katılımcılı organizasyonlar ve daha az kritik toplantılar tamamen online etkinlikler olacak. Seyahat, mekan, yiyecek ve içecek tasarrufları muazzam ve organizasyonlardan tasarruf etmek isteyen keskin gözlü yöneticiler bu fırsatı kaçırmazlar. Orta ölçekli bir kuruluşun Yönetim Kurulu'nun yılda 3 kez sanal olarak ve bizzat bir kez yüz yüze toplanacağınıı hayal edebilirsiniz. Tek seferde verimli, uygun maliyetli ve zaman kazandırıcı.


Son olarak, pandemi öncesi sahip oluğumuzdan daha fazla seçeneklerimiz olacak. Clayton'ın Christensen's Innovator's İkilemine çok uygun olarak iki pazarın gelişeceğini tahmin ediyorum . Hepimiz daha fazlasını bir arada sunabileceğiz çünkü çok fazla seyahat etmek zorunda kalmayacağız. Yüz yüze etkinliklere dönüşü bekleyemeyenler merak etmeyin. O zaman da yaklaşıyor. Bir veya iki yıl içinde, istediğiniz kadar yola çıkabileceksiniz.


Yolda zorunlu kaybedilen zamanın yokluğundan müzdarip ve mevcut durumu sevenlerin de en büyük dileği kabul oldu. Nispeten daha az önemli olan bu toplantıları seçebilecek ve bunlara online katılabileceksiniz.


Belki otelcilik sektörü dışında herkes kazanacak. Ama zamanla ve büyümeyle onlar da iyi olacaktır. İnsanlar sevdiklerini, meslektaşlarını, yeni yerleri, eski restoranları ve kaçırdıkları tüm manzaraları görmeye hevesli. 2022'de otelci veya bir kez daha airbnb'ci olmak iyi olacak.


Yakında yolda görüşürüz!

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page