top of page

Çevreyi Korumaya Ulaşımla Başla

Etkinlikler ve kurumsal seyahat el eledir. Büyük bir konferans gerçekleştiğinde, iş seyahatinde olan kitleler, bir ülkeden diğerine geçerken bolca uçak milli toplarlar. Şirketler, Skype ve FaceTime çağında bile, yüz yüze bağlantının gücünü kabul ediyor ve her sene, bu iş bağlantıların gerçekleşmesi için bütçelerinin büyük bir kısmını seyahatlere ayırıyorlar.

Ancak, iş konferanslarıyla ilgili yakıt maliyeti çok büyük. Sadece tüm dünyada yüz binlerce etkinlik katılımcısını taşıyan uçuşlar değil – aynı zamanda katılımcıların, planlamacıların ve konuşmacıların otellerine ve kongre merkezlerine ulaşmasını sağlayan taksi ve kiralık arabalar da yakıt maliyetlerini katlıyor.


Sertifikalı toplantı profesyonellerinin bir organizasyonu olan “Events Industry Council” daki endüstri geliştirme direktörü Mariela McIlwraith “Etkinlik organizatörleri, sorumlu ulaşım seçenekleriyle iklim etkimizi azaltma fırsatına sahip” dedi. Bunlar arasında hava taşımacılığı gereklilikleri dikkate alınarak varış yerlerinin seçilmesi, ortak ulaşım seçeneklerinin koordine edilmesi, toplu taşıma araçlarının kullanılmasının teşvik edilmesi ve güvenli ve erişilebilir yürüyüş yolları hakkında bilgi paylaşımları da yer alıyor.


Son yıllarda, sürdürülebilirlik etkinlik organizatörleri için önemli bir konu haline geldi, ancak odak noktalarının çoğu daha küçük değişiklikler üzerinde. Tek kullanımlık plastikler, pipetler ve hatta su şişeleri gibi, sürdürülebilirlik adına ele alınan ilk şeylerden bazılarıydı. Planlayıcılar toplantılarında, basılı malzeme ve broşürlerin bulunmadığını, etkinlik uygulamalarının içine bilgi ekleyerek veya kongre sunumları arasında ekrana yansıtarak dijital teknoloji ile uzun zamandır lanse ediyorlar.


Peki ya tek bir uçak yolculuğunun atmosfere saldığı tonlarca karbondioksit? New York ile San Francisco arasındaki gidiş-dönüş uçuşu, yaklaşık üç aylık ortalama araba kullanımı ile aynı miktarda yani 1.4 ton karbondioksit yayar. Buna ek olarak, birçok iş seyahatinde bulunan kişinin yılda birkaç kez seyahate çıkması ve bazı etkinliklerin binlerce gezgin çekmesi gerçeğini de ekleyin: Etkinliklerin ulaşım sorunu var.


Bu, bazı şirketlerin ve etkinlik planlayıcıların, Etkinlikler Endüstrisi Konseyi’nde sürdürülebilirlik komitesi üyesi olan Angie Ahrens’e göre konferans düzenleme şeklini değiştirmelerine neden oldu.


Ahrens, “Bazı olayların ulusal değil, daha bölgesel hale geldiğini fark ediyorsunuz” dedi. “Örneğin, tüm katılımcılarınızın Güneydoğu’dan seyahat ettiğini biliyorsanız, daha çok karbon ayakizi dostu olmak için bir Güneydoğu bölgesi seçeceksiniz.” Ahren’e göre bu stratejinin iki avantajı var. Sadece daha az insan uçmakla kalmayacak, aynı zamanda etkinliğe katılım genel olarak daha yüksek olacak. “Ve açıkçası, eğer katılımcılar çalışanlarından daha fazla insanla geliyorsa, muhtemelen araba paylaşıyorlardır. Bunun, karbon ayak izi açısından daha sürdürülebilir olmanın kesinlikle kolay bir yolu olduğunu söyleyebilirim. ”


Toplantı planlamacıları, uçakların çevre üzerindeki etkisinin rahatsız edici gerçeğiyle karşı karşıya kalanlar değildir. Aslında, “utanç utancı” olarak adlandırılan bir eğilim, Kuzey Avrupa’dan, kıta boyunca ve hatta Atlantik’te ve hatta kavramın sineklik olarak adlandırıldığı İsveç’teki Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yol almaya başlıyor. Mevcut iklim krizini dikkate alarak uçak yolculuğunun basit bir şekilde etik dışı olabileceği kanısında olanlar da hayli fazla.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page